Erdinç Bağrı

SRC programını 2007 yılında takip etmeye başladım. Programın, NOKIA'da 2005 yılında Saha Destek Mühendisi olarak başlayıp, Uluslararası Teknik Destek Mühendisi olarak devam eden ve IP/MPLS şebeke tasarımcılığına uzanan kariyerime katkıları üst düzeyde oldu. Bu program sayesinde, dünya genelindeki büyük ve modern telekom operatörlerinde kullanılan protokoller, çözüm ve servisler hakkında  teorik ve pratik anlamda derinlemesine uzmanlaşma imkanı buldum.

Bu sayede, dünya üzerinde NOKIA ürünlerini kullanan 450’den fazla operatörde olası kariyer fırsatlarının da kapısı açılmış oldu. Geçen yıllar içerisinde, Türkiye dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinden Amerika ve Kanada’ya, Avustralya’dan Rusya ve Güney Afrika’ya kadar pek çok ülkede çeşitli proje ve eğitimlerde görev alarak kendimi uluslararası anlamda geliştirmiş, farklı kültürler tanımış ve eşsiz deneyimler edinmiş oldum. Bu süre zarfında çeşitli çalışma arkadaşlarımın, farklı ülkelerde yer aldıkları projelerde gösterdikleri üstün başarılar sonrasında çalıştıkları operatörlerden iş teklifleri aldıklarına ve bulundukları ülkelere yerleştiklerine de şahit oldum.

SRC programı, gelişen teknolojiye paralel olarak sürekli güncellenmekte ve programa olan ilgi artarak büyümektedir. Programın eğitim modülleri, her seviyeden NOKIA çalışanı ve müşterisi şebeke mühendislerinin, eğitimler sonrasında da yaptıkları işler için kullandıkları önemli başvuru kaynakları arasında yer almaktadır.
 
Erdinç Bağrı, NOKIA

SRA #34

 
Mehmet Öner Yalçın
Umarım anlatacağım kısa hikayede sizlerin ilgisini çeken bir şeyler bulacaksınız. NOKIA ve dolayısıyla SRC maceram üniversite son sınıfta Computer Networks dersini almam ve ardından NOKIA'nın ilanını Mühendislik Bölümü panosunda görmemle başladı.

NOKIA'da başladıktan sonra ise de Güneydoğu Asya, Amerika, Avrupa derken dünyanın dört bir yanına çeşitli projelere gittim. Kısa zamanda çok şeyler öğrendim, her zaman çok eğlendim ve onlarca mükemmel insanla birlikte çalışma fırsatı elde ettim. Ancak farkettiğim bir nokta vardı ki, o da öğrendiklerimi formal ve metodik bir şekilde ilerletmenin çok daha faydalı olduğuydu. Böylelikle çok daha etkili bir şekilde kendimi geliştirebiliyordum. SRC programına da 2009 yılında böyle başladım.

SRC sayesinde onlarca farklı networkte destek ya da tasarım mühendisi olarak çalışırken gerek duyduğum tüm yetileri elde ettim. SRC'nin kendini sürekli güncelleyen yapısı ile de her zaman en güncel ve en geçerli bilgilere sahip olduğumu biliyordum ve bu durum bir mühendis olarak işinizi yaparken size büyük güven veriyor. Dünya üzerinde yüzlerce operatörden, SRC'nin size verdiği yeteneklere sahip mühendislere büyük bir talep var. Şu an Londra'da, İngiltere'nin en büyük ikinci İnternet Servis Sağlayıcısı SKY'da ülke çapında projelerde çalışıyor olmam da bu talebin küçük örneklerinden birisi.

Mehmet Öner Yalçın
SRA #146 - MRP #22

 
İbrahim Akcivan

SRC programı NOKIA'nın sunduğu, yeni nesil ağ dünyasına çok geniş bir kapı açan bir eğitim programıdır. Bununla beraber, ağ teknolojileri konusunda giriş seviyesinde olan birisinin, programı takip etmesiyle çok geniş bir yelpazede güncel bilgiler edinip, bir çok ülkede ve iyi firmalarda kariyer fırsatları yakalayabilmesine imkan veren bir programdır.
Ben de bu programı en başından takip ederek, kariyerime yön verdim. NOKIA Türkiye ofisinde, IP/MPLS teknik destek mühendisi olarak başladığım kariyer hayatıma şu an NOKIA Amerika’da network mimarı olarak devam etmekteyim. Bu program sayesinde öğrendiğim bilgi ve tecrübelerin gerek mobil şebekeler, gerek sabit şebekeler, gerekse günümüzde kullanılan popüler teknolojiler ve gelecekte daha da yaygınlaşacak olan Bulut teknolojisi gibi yeni alanlara temel teşkil etmesi, Amerika’ya gelebilmem açısından faydalı oldu diyebilirim. Kariyerinizde gelmek istediğiniz nokta ne kadar yüksekte ise, bu programa göstereceğiniz ilginin de o mertebede olması gerektiği kanaatindeyim.

İbrahim Akcivan
NOKIA ABD
SRA #129