Nokia Mobile Routing Professional (MRP) Certification

Mobil Şebekeler Üzerinde Uzmanlaşmak İsteyenler  

mrpNokia Mobile Routing Professional (MRP) sertifikasyonu, ölçeklenebilir ve yüksek güvenilirliğe sahip IP/MPLS tabanlı mobil şebekeler ve servislerin tasarlanması ve sağlanması için gerekli becerileri ve uygulama pratiklerini öğretmeyi hedefler. Bu konuda eğitim görmüş kişiler hem kendi profesyonel yaşamlarına hem de çalıştıkları veya çalışacakları şirketlerin verimliliğine ve etkinliğine önemli katkılar sağlarlar.

MRP Sertifikasyonunu tamamladığınızda, IP/MPLS tabanlı mobil şebekelerde son kullanıcılardan baz istasyonlarına ve buradan merkezi kontrol birimleri üzerinden küresel anlamda verilerin nasıl taşındığına ve bu tarz mimarileri tasarlamak ve kurmak için gereken altyapı ve teknolojiler hakkında derinlemesine bilgi sahibi olursunuz. Bu sertifikasyon NOKIA Service Routing mimarisi üzerine kurulu olsa da, kazanılan bilgi ve beceriler tüm dünya üzerindeki standart 2G, 3G ve LTE şebekelerinde kullanılabilir.

Sertifikasyon Gereksinimleri

MRP sertifikasyonunu edinmek için gerekli sınavları ve takip edilebilecek eğitimleri gösteren tabloyu aşağıda görebilirsiniz. Sınavlara girebilmek için eğitimleri takip etmek zorunlu ön şart olmamakla birlikte, konuların sağlam temele oturtulabilmesi ve laboratuvar pratikleri açısından önemle tavsiye edilmektedir.

Sertifikasyon kapsamındaki aşağıda belirtilen sınavlar ayrı ayrı olarak alınabileceği gibi, bunların tümünü kapsayan tek bir sınav olan “NRS II Composite Exam” (4A0-C01) alınarak da sertifikasyon gereksinimlerinin önemli bir kısmı hızlı bir şekilde yerine getirebilmektedir.

Nokia Interior Routing Protocols (4A0-101)
Nokia Multiprotocol Label Switching (4A0-103)
Nokia Services Architecture (4A0-104)
Yazılı sınavlar test usulü olarak yapılmakta ve Prometric onaylı tüm sınav merkezlerinde tercih edilen tarihlere randevu alınarak online olarak gerçekleştirilmektedir. Sınavların dili İngilizce’dir.

MRP Sertifikasyonunun önemli koşullarından olan pratik lab sınavları (NRSII4A0 ve MRP4A0) ise “Ön gereklilikli sınavlar” sütununda belirtilen tüm sınavlar geçildikten sonra alınabilmektedir. 2014 yılı itibariyle bu sınavlar NOKIA Türkiye bünyesinde de yapılabilmektedir. Bu her iki sınavda da, katılımcıların canlı lab ortamında verilen senaryolar üzerinden network ve servis konfigürasyonu, ilgili denetim ve izlemeler, hata takibi ve hata giderme gibi becerileri test edilmektedir. Her iki sınavın da toplam süresi 3.5 saattir ve dili İngilizce’dir.

MRP Sertifikasyonu için Zorunlu Sınavlar
Sınav İsmi Sınav No Ön Sınavlar
Nokia Scalable IP Networks 4A0-100 Yok
Nokia Interior Routing Protocols 4A0-101 Yok
Nokia Multiprotocol Label Switching 4A0-103 Yok
Nokia Services Architecture 4A0-104 Yok
Nokia Quality of Service 4A0-107 Yok
Nokia IP/MPLS Mobile Backhaul Transport 4A0-M01 Yok
Nokia Mobile Gateways for the LTE Evolved Packet Core 4A0-M02 Yok
Nokia NRS II Lab Exam NRSII4A0 4A0-100,4A0-101,4A0-103, 4A0-104
Nokia MRP Lab Exam MRP4A0 4A0-100,4A0-101,4A0-103, 4A0-104,4A0-107, 4A0-M01, 4A0-M02, NRSII4A0
Kayıt linki için buraya tıklayınız.

MRP Sertifikasyonunu Yenilemek için Zorunlu Sınavlar
Sınav İsmi Sınav No Ön Sınavlar
Nokia IP/MPLS Mobile Backhaul Transport 4A0-M01 Yok
Nokia Mobile Gateways for the LTE Evolved Packet Core 4A0-M02 Yok
Kayıt linki için buraya tıklayınız.

MRP Sertifikasyonu ile İlgili Yayınlar
Sınav İsmi ISBN#