Nokia Network Routing Specialist II (NRS II) Certification

Orta Seviyedeki Katılımcılar için Derinlemesine IP/MPLS Teknolojileri Eğitimi  

nrsııNRS II Sertifikasyonunun amacı, NRS I ile kurulan temel altyapı üzerine “NOKIA Service Routing” kavramı çerçevesinde Internet Yönlendirme Protokolleri, IP/MPLS Şebekelerinin temel prensipleri ve bunlar üzerinden sağlanan servislere yönelik derinlemesine bilgiler kazandırmaktır.


NRS II Sertifikasyonunu tamamladığınızda RIP, OSPF, IS-IS gibi yönlendirme protokolleri, MPLS protokolleri ve teknolojileri, VPN Servisleri, temel OAM teknikleri ve yedeklilik mekanizmaları hakkında derinlemesine bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca, dünya üzerinde pek çok şebeke ve operatörde kullanılmakta olan NOKIA ürünlerinin servis altyapısını ve bunların kullanım alanlarını öğrenme fırsatı bulacaksınız.

Sertifikasyon Gereksinimleri


NRS II sertifikasyonunu edinmek için gerekli sınavları, ve ek kaynak olarak satın alınabilecek yayınları gösteren tabloyu aşağıda görebilirsiniz. Sınavlara girebilmek için eğitimleri takip etmek zorunlu ön şart olmamakla birlikte, konuların sağlam temele oturtulabilmesi ve laboratuvar pratikleri açısından önemle tavsiye edilmektedir.

NRS II sertifikasyonu için, aşağıda belirtilen sınavlar ayrı ayrı olarak alınabileceği gibi, bunların tümünü kapsayan tek bir sınav olan “NRS II Composite Exam” (4A0-C01) alınarak da sertifikasyon gereksinimlerinin önemli bir kısmı yerine getirebilmektedir. 

  • Nokia Interior Routing Protocols (4A0-101)
  • Nokia Multiprotocol Label Switching (4A0-103)
  • Nokia Services Architecture (4A0-104)
Yazılı sınavlar test usulü olarak yapılmakta ve Pearson VUE onaylı tüm sınav merkezlerinde tercih edilen tarihlere randevu alınarak online olarak gerçekleştirilmektedir. Sınavların dili İngilizce’dir. Kayıt linki için buraya tıklayınız.

NRS II Sertifikasyonun önemli koşullarından biri olan pratik lab sınavı (NRSII4A0) ise tüm yazılı sınavlar geçildikten sonra alınabilmektedir. 2014 yılı itibariyle bu sınavlar NOKIA Türkiye bünyesinde de yapılabilmektedir. Bu sınavda, katılımcıların canlı lab ortamında verilen senaryolar üzerinden network ve servis konfigürasyonu, ilgili denetim ve izlemeler, hata takibi ve hata giderme gibi becerileri test edilmektedir. Sınavın toplam süresi 3.5 saattir ve dili İngilizce’dir.

NRS II Sertifikasyonu için Zorunlu Sınavlar
Sınav İsmi Sınav No Ön Sınavlar
Nokia Interior Routing Protocols 4A0-101 Yok
Nokia Multiprotocol Label Switching 4A0-103 Yok
Nokia Services Architecture 4A0-104 Yok
Nokia NRS II Lab Exam NRSII4A0 4A0-100,4A0-101,4A0-103, 4A0-104
Kayıt linki için buraya tıklayınız.

NRS II Sertifikasyonunu Yenilemek için Zorunlu Sınavlar
Sınav İsmi Sınav No Ön Sınavlar
Nokia NRS II Composite Exam 4A0-C01 Yok
Kayıt linki için buraya tıklayınız.

NRS II Sertifikasyonu ile İlgili Yayınlar
Sınav İsmi ISBN#
Nokia Network Routing Specialist (NRS II) Guide 978-0-470-94772-2